Bronchinė astma
“Joga gali ne tiktai kontroliuoti bronchinę astmą, bet ir ją išgydyti.”
(Yoga for common ailments, Dr. Nagendra, Dr. Nagarathna, Dr. Robin Monro)
Bronchinės astmos gydymas
Holistiniai metodai yra labai sėkmingai naudojami bronchinės astmos gydymui.
Holistinių metodų reikšmę bronchinės astmos gydymui pripažįsta ir šiuolaikinė medicina. Štai Amerikos Kvėpavimo Susirgimų Asociacija rekomenduoja: "Pacientus reikėtų išmokyti atpažinti streso simptomus ir naudoti streso įveikos technikas. Relaksacijos apmokymas galėtų būti pasiekiamas naudojant tokias technikas kaip raumenų atpalaidavimas, vizualizacija ar joga." "... relaksacijos terapija turėtų būti integruota į paciento kasdieninę dienotvarkę tam, kad sumažinti dusimą ir kontroliuoti paniką."
Mūsų bronchinės astmos įveikos programos pagrindiniai elementai, apjungiantys tiek terapiją tiek ir apmokymą yra šie:
- Taisyklingo kėpavimo apmokymas ir įgūdžių įtvirtinimas. Hiperventiliacijos panaikinimas.
- Specialių nesudėtingų kvėpavimo ir fizinių pratimų terapija.
- Įveika su bronchinės astmos priepuoliais susijusio nerimo ir panikos.
- Bronchinę astmą stimuliuojančių emocinių-energetinų blokų ir alerginių reakcijų šalinimas.
- Proto ir kūno procesų įsisąmoninimo ir valdymo praktika.
- Vidinės darnos, emocinės laisvės ir pusiausviros atstatymas.
Bronchinės astmos įveikos programoje naudojame šiuos metodus: jogos terapiją, kvėpavimo terapiją, ELT (emocinės laisvės techniką), gydomąją vizualizaciją, autosugestiją, meditaciją, relaksacijos ir įsisąmoninimo praktikas.
Nors šių metodų panaudojimas psichosomatinių ligų gydyme aprašytas puslapyje Psichosomatinių ligų gydymas, žemiau trumpai supažindinsime kuo kiekvienas iš paminėtų metodų naudingas gydant būtent bronchinę astmą.
Bronchinės astmos gydymas jogos terapijoje
Joga bronchinę astmą gydo veikdama visus lygmenis:
fizinį
mentalinį (proto)
emocinį
palaikydama netrikdomą energijos (pranos) tėkmę.
Poveikis kiekviename iš šių lygmenų yra būtinas. Kiekvienas jogos praktikos aspektas atneša savo naudą ko pasekoje didėja kvėpavimo sistemos pajėgumas, iš plaučių pašalinamos gleivės, išmokstama teisingai kvėpuoti, atpalaiduojami krūtinės ir kaklo raumenų ir energetiniai blokai. Kai blokai atpalaiduoti, kyla žmogaus energetinis lygis, kūnas ir protas nurimsta ir tampa labiau harmoningais.
Vyrauja nuomonė, kad joga astmą gydo išimtinai naudodama kūno pozas (asanas) ir kvėpavimą (pranajamą). Iš tiesų šie du aspektai, jeigu teisingai atliekami, duoda savo teigiamą efektą, sumažindami simptomus ir palengvindami ligos eigą. Tačiau, nors kūno pozų atlikimas ir kvėpavimo pratimai teigiamai veikia kitus aukščiau paminėtus lygmenis, to nepakanka, reikalingas ir atskiras darbas su protine, emocine ir energetine žmogaus sferomis.
Yra nustatyta, kad joga taip pat sumažina alerginį bronchų atsaką, tačiau kaip tai vyksta nėra iki šiol žinoma. Kitas naudingas jogos terapijos aspektas – išmokimas valdyti nevalingus nervinius refleksus. Tai įgalina sumažinti parasimpatinės nervų sistemos hiperaktyvumą ir silpniau reaguoti į faktorius, sukeliančius astmos priepuolį.
Be to joga ne tik sumažina bronchinės astmos priepuolių dažnumą, bet ir padeda priepuoliui prasidėjus. Pagrindinį vaidmenį čia vaidina išvystytas sugebėjimas atsipalaiduoti ir kontroliuoti kvėpavimą, kas leidžia išvengti priepuolio metu būdingos panikos ir taip ženkliai sumažina priepuolio aštrumą.
Bronchinės astmos gydymui yra sukurtos ir naudojamos specialios kūno pozos, nereikalaujančios ypatingo lankstumo ir todėl tinkančios daugumai žmonių.
Moksliniais tyrimais patvirtintas jogos terapijos poveikis konkrečių ligų gydyme trumpai pateiktas čia.
Emocinės laisvės technikos (ELT arba angliškai EFT) panaudojimas bronchinės astmos gydymui
Kaip jau buvo paminėta kalbant apie jogos terapiją, bronchinės astmos gydyme svarbūs yra emocinis ir energetinių blokų pašalinimo bei energijos subalansavimo aspektai. Emocinės laisvės technika ELT veikia būtent šias sferas ir vien ELT pagalba pasiekiami labai geri bronchinės astmos gydymo rezultatai.
Gydant bronchinę astmą ELT pagalba, ryškus pagerėjimas dažnai įvyksta pirmojo seanso metu. Pakartotinių ELT seansų metu dažnai pasiekiamas pilnas išgijimas ir astmos priepuoliai nebesikartoja.
ELT yra labai švelni ir natūrali gydymo technika. Joje nėra kontraindikacijų ir nemalonių šalutinių poveikių. Nors ELT bazinis metodas yra labai paprastas ir jį lengva išmokti savarankiškam taikymui, tačiau bronchinės astmos atvejais bazinio lygio neužtenka, yra būtinas aukštesnio lygio ELT metodų taikymas.
Daugiau apie ELT metodą puslapyje Psichosomatinių ligų gydymas.
Bronchinės astmos gydymas kvėpavimo terapija
20 amžiaus viduryje rusų gydytojas-fiziologas K.P. Buteiko nustatė, kad visų be išimties bronchinės astmos ligonių dėl neteisingo kvėpavimo plaučiai yra hiperventiliuojami. Dėl hiperventiliacijos organizme susidaro CO2 trūkumas, kuris savo ruožtu susijęs su alerginiu bronchų uždegimu (jo intensyvumas apsprendžia dusimo priepuolių dažnį). Daugiau apie hiperventiliacijos is bronchinės astmos ryšį galima paskaityti čia (anglų kalba).
Specialių kvėpavimo pratimų ir su kvėpavimu derinamų fizinių pratimų pagalba (dabar ši sistema pasaulyje žinoma kaip Buteiko metodas) efektyviai gydoma lengvo ir vidutinio sunkumo bronchinė astma. Sėkmingas gydymas leidžia jau pirmosiomis dienomis mažinti medikamentų dozę, o vėliau ir pilnai jų atsisakyti. Sunkios bronchinės astmos atveju Buteiko metodas leidžia žymiai sumažinti hormoninių preparatų vartojimą ir galiausiai, ligai pasiekus lengvesnes stadijas, visiškai atsisakyti hormoninės terapijos.
Kaip ir Buteiko metode, hiperventiliaciją efektyviai mažina ir tuo pačiu bronchinę astmą gydo ir tam tikri jogos bei kiniečių ir japonų kvėpavimo terapijos pratimai. Svarbu pabrėžti, kad jogos terapijoje, yra dirbama ne tik su kvėpavimu bei fiziniu kūnu, bet ir su emocine ir proto sferomis, kurių normalizavimas, kaip jau buvo parodyta aukščiau, yra esminis faktorius gydant bronchinę astmą bei kitas psichosomatines ligas.
Kadangi sergantys bronchine astma kvėpuoja paviršutiniškai ir per dažnai (tuo sukeldami chronišką hiperventiliaciją), norint išgyti pageidautina ne tiktai reguliariai atlikti kvėpavimo pratimus, bet, kas yra žymiai svarbiau, įgyti naujus nuolatinio taisyklingo kvėpavimo įgūdžius.
Gydomoji vizualizacija ir autosugestija
bronchinės astmos gydymui pasitelkia pasąmonės galias. Šiuolaikinės psichologijos mokslas yra nustatęs, kad žmogaus psichika, siekdama apsisaugoti nuo psichologinių problemų, kaip mažiau skausmingą išeitį renkasi kūno ligą. Kadangi gydomoji vizualizacija ir autosugestija veikia tiesiogiai pasąmonės sferą, dažnai būtent jų poveikis gydant bronchinę astmą yra labai svarbus.
Ligoniai, sergantys bronchine astma, dažnai renkasi ligos vengimo ir neigimo taktiką. Šios taktikos pasekmė - savo kūno signalų ignoravimas ir todėl astmos dusulio priepuoliai užklumpa netikėtai. Įsisąmoninimo ir meditacijos treniruotė padeda geriau jausti kūną, emocijas ir streso kuriamą įtampą. Tai leidžia ne tiktai pastebėti artėjantį priepuolį, tačiau ir laiku imtis priemonių, kad jo išvengti. Išvengiama ne tiktai bronchinės astmos priepuolių, bet išmokstama pastebėti ir valdyti kūno ir emocines įtampas, toliu būdu įmanoma ištirpdyti ilgalaikio streso užaugintą "raumenų įtampų šarvą". Toks šarvas, nors daugelio jį nešiojančių žmonių nepastebimas, neleidžia būti emociškai ir fiziškai sveikam ir gyvybingam.
Naujienlaiškio prenumerata
Gaukite naujausią informaciją apie mūsų meditacijos, jogos ir terapinių grupių ar seminarų datas. Užsisakius naujienlaiškį gaunate teisę nemokamai 15 min konsultacijai.