Diabetas
Diabeto gydymas jogos terapijos metodais
Cukrinis diabetas (kitaip vadinamas tiesiog cukralige) - tai endokrininė liga, atsirandanti kuomet dėl sutrikusios hormono insulino funkcijos kraujyje padaugėja gliukozės.
Jeigu diabetas neteisingai gydomas, didelis gliukozės kiekis ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir nervus, vystosi aterosklerozė, žymiai padidėja infarkto ar insulto rizika, pažeidžiamos akys (galimas net apakimas), inkstai, nervų sistema (neuropatija). Dažna diabeto komplikacija, atsirandanti dėl galūnių kraujotakos sutrikimų - diabetinė pėda (atsiranda opos, nekrozės, gangrena, kuri dažnai priveda prie amputacijos - pasaulyje kiekvienais metais amputuojama apie 30 000 galūnių).
Yra skiriami du cukrinio diabeto tipai.
I tipo diabetas prasideda vaikystėje ar jaunystėje (iki 40 metų). Jis atsiranda dėl kasos ląstelių autoimuninio pažeidimo, dėl ko kasos ląstelės nebegali gaminti insulino. Taip pat yra nuomonių, kad jis gali atsirasti dėl genetinių veiksnių, virusinių pažeidimų, ar net dėl stiprių emocinių traumų.
II tipo diabetu susergama vyresniame amžiuje. Jis yra žymiai dažnesnis nei I tipo diabetas (90% visų sergančiųjų). Šio tipo diabetas pasireiškia palaipsniui, juo suserga žmonės, kurių nesveikas gyvenimo būdas: neteisinga mityba, mažas fizinis krūvis ir didelis stresas, antsvorio problemos.
Pagal šiuolaikinę mediciną, diabetas - neišgydoma liga, tačiau laiku pradėjus gydymą ir koreguojant gliukozės kiekį kraujyje, galima ligos eigą palengvinti.
I tipo diabetas yra gydomas insulino preparatais. II tipo diabeto gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Kai kuriais atvejais užtenka dietos, tačiau dažniausiai yra reikalingi gliukozės kiekį reguliuojantys vaistai, o sunkesniais atvejais skiriamas insulinas. Taip pat gydomos ir diabeto sukeltos komplikacijos.
Jogos terapija gali pasiūlyti veiksmingus būdus gydant diabetą
Tiek Indijoje, tiek ir vakarų šalyse buvo atlikti moksliniai tyrimai, siekiant nustatyti jogos terapijos poveikį gydant diabetą. Tyrimai parodė, kad speciali jogos antidiabetinė terapija, duoda labai gerus rezultatus tiek II tipo diabeto, tiek ir I tipo diabeto atvejais. Buvo nustatyta, kad daugumai tiriamųjų jogos terapija leido žymiai sumažinti antidiabetinių vaistų, įskaitant insuliną, dozes. II tipo diabeto atvejais, intensyvios jogos terapijos pasekoje, dažnai buvo galima visiškai atsisakyti medikamentų vartojimo.
Manoma, kad veikia du pagrindiniai mechanizmai, dėl ko jogos terapija įgalina pasiekti gerų rezultatų diabeto gydyme:
Specialių jogos jogos praktikų metu yra aktyviai veikiama kasa, atgaivinama kasos ląstelių, išskiriančių insulino hormoną veikla. Dėl to pagerėja insulino išskyrimas. Iš kitos pusės jogos terapijos dėka yra paskatinamas kūno audinių ląstelių jautrumas paties organizmo gaminamam endogeniniam insulinui.
Joga padeda nuo diabeto, nes labai efektyviai mažina streso lygį. Stresas yra vienas iš stipriausių faktorių, lemiančių diabeto atsiradimą ir raidą. Nustatyta, kad aukštas streso hormonų adrenalino ir kortizolio lygis didina cukraus kiekį kraujyje, be to aukštas kortizolio lygis stimuliuoja persivalgymą ir riebalų kaupimąsi juosmens srityje, kas veda prie blogo insulino įsisavinimo. Todėl mažindama streso hormonų lygį organizme, joga šalina tiek diabeto priežastis, tiek ir su diabetu susijusias komplikacijas.
Mokslinių jogos terapijos poveikio diabeto gydymui tyrimų metu buvo stebimas objektyvių fizinių parametrų pagerėjimas, pavyzdžiui cukraus kiekis kraujyje nevalgius (FBS) nukrito nuo vidutinio 150 iki mažiau nei 120, hemoglobinas A1c vidutiniškai nukrito nuo 7,4% iki 6,6% (kitame tyrime pokytis buvo dar didesnis - nuo 8,8% iki 6,4%), taipogi sumažėjo cukraus kiekis kraujyje po valgymo. Pagerėjo ir susiję su diabetu rodikliai - sumažėjo sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, riebalų juosmens srityje kiekis, padidėjo jautrumas insulino poveikiui, nervų pralaidumas (tuo tarpu kontrolinėje grupėje, kuri vietoje jogos darė tik lengvus fizinius pratimus nervų funkcija net truputį pablogėjo).
Šalia objektyvių fizinių parametrų diabeto jogos gydymo kurso dalyviai nurodė, kad ženkliai pagerėjo bendra fizinė ir emocinė savijauta: pagerėjo miego kokybė, atsirado žvalumo, energingumo, ištvermingumo pojūčiai. Reguliariai praktikuojant jogą, gydomas ne tik diabetas, bet gerėja visų organizmo sistemų veikimas, visa žmogaus sveikata.
Naujienlaiškio prenumerata
Gaukite naujausią informaciją apie mūsų meditacijos, jogos ir terapinių grupių ar seminarų datas. Užsisakius naujienlaiškį gaunate teisę nemokamai 15 min konsultacijai.