Holistinis psichosomatinių ligų gydymas

Pradžia » Straipsniai » Holistinis psichosomatinių ligų gydymas

Nemedikamentinis psichosomatinių ligų gydymas

Daugelis iš mūsų susiduria su faktu, kad šiuolaikinė medicina, nors ir pasiekusi didelių laimėjimų, dažniausiai negali pilnai išgydyti, o tiktai palengvina dalią žmonių sergančių tokiomis ligomis kaip:

bronchinė astma
diabetas
alergijos
kraujospūdžio sutrikimai
širdies-kraujagyslių ligos

odos ligos
virškinimo sistemos ligos

Tai ypač pasakytina apie ligas, kuriose didelį vaidmenį vaidina psichologiniai faktoriai (stresas, įtempa, nerimas, vidiniai konfliktai ir pan.). Šios ligos dar vadinamos psichosomatinėmis ligomis.

Dauguma autorių sutinka, kad apie 70% visų ligų yra psichosomatinės kilmės. Psichosomatinių ligų atveju vien tik įprastas medikamentinis gydymas paprastai nėra efektyvus. Dažnai yra tiesiog slopinami simptomai ir žmogus pririšamas prie vaistų vartojimo visam gyvenimui.

Tam, kad gydyti psichosomatines ligas, neužtenka vien fizinio kūno gydymo. Reikalinga visuminė terapija, žvelgianti į žmogų kaip kūno, proto ir dvasios visumą. Kaip sakė Platonas: "Dalis negali būti tvarkoje, jeigu visuma nėra tvarkoje". Toks priėjimas prie ligos yra būdingas jogos terapijai, tradiciniams Kinijos, Japonijos ir kitų šalių gydymo metodams, o taip pat ir šiuolaikiniams holistiniams gydymo metodams (angliškai vadinamiems holistic therapy, body-mind therapy).

Dažnai naudojami holistinės terapijos metodai: jogos terapija, japonų kvėpavimo terapija, ELT (emocinės laisvės technika), gydomoji vizualizacija, autosugestija, dinaminės ir statinės meditacijos technikos, relaksacija, savistabos ir įsisąmoninimo lavinimas.

Nereikėtų supriešinti šiuolaikinės medicinos ir holistinės terapijos. Ligoniai, pradėję gydomąjį holistinės terapijos kursą, neturėtų iš karto atsisakyti vaistų vartojimo ar vizitų pas gydytoją, tačiau turėtų būti stebima ar dėl gydomojo holistinės terapijos efekto nereikia mažinti vaistų dozių, o su laiku ir visiškai atsisakyti medikamentinio gydymo.

Jogos terapija

Pagal jogą, psichosomatinės ligos yra iššauktos mentalinio (protinio) lygmens sutrikimų vadinamų adhis. Šie sutrikimai atsiranda dėl ypač stiprių norų ir nenorų (realybės nepriėmimo), kurie pažeidžia visą asmenybės struktūrą, sukurdami emocinius/energetinius blokus ir sutrikdydami subalansuotą, sveiką ir harmoningą gyvybinės energijos tekėjimą. Toks išsibalansavimas ilgainiui sukelia aukščiau minėtas psichosomatines ligas.

Gydydama psichosomatines ligas joga eina tiesiogiai prie jų šaltinio (t.y. mentalinio nesubalansuotumo). Jogos metodais efektyviai sumažinama minčių ir emocijų žalinga įtaka, išmokstama savo viduje rasti ramybę ir pasitenkinimą. Tuo pačiu metu yra subalansuojami visi žmogaus gyvenimo lygmenys, o taip pat, naudojant fizinius, kvėpavimo ir energijos valdymo pratimus (asanas, pranajamą, prana-vidyą, joga-nidrą), bei, esant būtinybei, parenkant organizmo valymo procedūras ir tinkamą mitybą, pavyksta pilnai išgydyti kai kurias ligas arba bent jau reikšmingai palengvinti daugelio psichosomatinių ligų eigą.

Moksliniais tyrimais patvirtintas jogos terapijos poveikis konkrečių ligų gydyme trumpai pateiktas čia.

Kvėpavimo terapija

Daugelio psichosomatinėmis ligomis sergančių žmonių kvėpavimas yra neteisingas. Dėl negilaus, per dažno kvėpavimo, organizmas yra chroniškos hiperventiliacijos būsenoje. Hiperventiliacija išreguliuoja CO2 ir deguonies koncentraciją kraujyje. Pasireiškia tokie simptomai - galvos svaigimas, bendras silpnumas, nuovargis, bloga dėmesio koncentracija, pakyla nerimo ir įtampos lygis, sutrinka širdies, kvėpavimo sistemos veikla ir t.t.

Nustatyta, kad naudojant tradicinę kinų ir japonų kvėpavimo terapiją, kuri padeda įtvirtinti naujus taisyklingo kvėpavimo įgūdžius, pilnai pagydomos arba ryškiai palengvinama šių ligų eiga: alergijos, bronchinė astma, padidintas ar sumažintas kraujo spaudimas, širdies-kraujagyslių sistemos ligos, diabetas, odos, virškinimo, nervų sistemos ligos. Šiuolaikiniai kvėpavimo terapijos metodai (tokie kaip Buteiko metodas) taip pat pasiekia gerų rezultatų.

Emocinės Laisvės Technika (ELT, angliškai EFT)

ELT praeito dešimtmečio pabaigoje sukūrė Gary Craig. Tai emocinių ir fizinių problemų gydymo būdas, kurį dar galima būtų pavadinti “akupunktūra be adatų”. ELT ištakos: kinų medicinos meridianų balansavimo teorija, R. Callighan TFT metodas, Ph. D. Lee Pulos "The Biology of Empowerment".

ELT gydo įvairiausias fobijas (aukščio, uždarų patalpų, skrydžio lėktuvu, vorų ir kitas baimes) chroniškas ligas ir fizinius negalavimus (bronchinę astmą, alergijas, diabetą, galvos skausmus, kraujospūdžio sutrikimus, ir kt.), bei psichologines problemas (nemigą, depresiją, potrauminį sindromą, pyktį, priklausomybes ir kt.).

ELT metodas padeda “išvalyti” kūno atmintį nuo neigiamų prisiminimų ir susijusių energetinių blokų ir tuo pačiu pašalinti susijusios ligos ar psichologinio sutrikimo priežastį.

ELT nepaprastai greitai paplito po visą pasaulį kaip paprastas, prieinamas ir universalus metodas, stebinantis savo neįtikėtinais rezultatais. ELT kartais padedais net ir tada, kai niekas nebegali padeti. ELT sujungia - akupresūrą su psichologija, padeda valdyti savo nuotaikas, emocijas, reakcijas ir požiūrį į gyvenimą, greitai ir efektyviai palengvina gyvenimą įvairiausių fizinių susirgimų atvejais.

ELT yra labai švelni ir natūrali gydymo technika. Joje nėra kontraindikacijų ir nemalonių šalutinių poveikių.

Gydomoji vizualizacija, autosugestija, meditacija, įsisąmoninimas

Pastaruoju metu vis didesnį populiarumą ligų gydyme įgauna gydomoji vizualizacija ir autosugestija.

Dr. Maher-Loughinan gydė 173 astmos pacientus hipnozės ir autosugestijos būdu. 82% jo pacientų pasveiko visiškai arba patyrė žymų pagerėjimą. Likusiems 18%, kuriems ši terapija nepadėjo, jis pradėjo taikyti simbolinę gydomąją vizualizaciją. Po 2 savaičių beveik visiems jiems buvo pastebėtas žymus pagerėjimas.

Vaizduotės galia pakeisti taip vadinamus nepakeičiamus kūno procesus yra patvirtinta nemažu kiekiu tyrimų. Anglų hipnoterapeutas Dr. A.A. Mason gydė ligonius sergančius nepagydoma odos liga (ichtioze arba liaudiškai - žuvies oda). Šie pacientai buvo išmokyti vizualizuoti, kad jų vienos rankos oda tampa lygi ir sveika. Po penkių dienų, oda pradėjo sveikti. Kai pasveiko viena ranka, buvo tęsiama gydomosios vizualizacijos procedūra ir kitoms kūno dalims. Tokiu būdu viso kūno oda buvo išgydyta. Gydomoji vizualizacija yra svarbi holistinio vėžio gydymo programų dalis. Tyrimai parodė, kad grupė onkologinių ligonių, naudojusių vizualizaciją, gyveno dvigubai ilgiau ir labiau pilnavertį gyvenimą lyginant su nepraėjusiais tokios terapijos.

Pastaruoju metu pasirodė daug medicininių straipsnių patvirtinančių, kad meditacija yra labai naudinga kaip papildoma priemonė gydant daugelį ligų. Tyrimais buvo atskleista, kad net trumpi meditacijų laikotarpiai sukelia fiziologinius ir biocheminius pokyčius, panašius į tuos, kurie būna po visos nakties miego. Žmonės, kurie meditaciją praktikuoja seniai, pasižymi žemu nerimo lygiu, normaliu kraujo spaudimu ir serga žymiai mažiau nei daugelis. Dr. Dean Ornish naudoja meditaciją kaip centrinę terapinę priemonę savo širdies susirgimų gydymo programoje.

Įpatingą vietą gydomosios vizualizacijos metodų rinkinyje užima Tibeto Čod praktika, kuri pagrindinai naudojama baimių, emocinių problemų šalinimui, o taip pat sėkmingai taikoma ir kūno ligų gydyme. Daugiau apie Tibeto Čod praktiką skaitykite čia.

Ligas dažnai sukelia ilgalaikis stresas. Yra žinoma, kad meditacija yra labai efektyvi priemonė stresui ir psichologinei įtampai sumažinti ir tuo pačiu įtvirtinti vidinę ramybę, pasitenkinimą ir pusiausvirą. Daudeliui žmonių trūksta dvasinės tikrovės patyrimo, o daugelis meditacijos formų veda į asmenybės augimą, transformaciją ir gilų psichologinį išgijimą.

Įsisąmoninimo (mindfulness) treniruotė, remiantis tradiciniais Rytų dvasinio augimo sistemų metodais yra labai naudinga praktika siekiant atsikratyti skausmo, pykčio, pavydo ir kitų ligas ir psichinį disbalansą sukuriančių negatyvių emocijų. Įsisąmoninimo treniruotės esmė – gyventi dabartinio momento pajautime, stebėti kūno pojūčių, jausmų ir proto žaismą tarsi iš šalies, išlaikant sąmoningą neįsitraukimą ir nesusitapatinimą. Gebėjimas stebėti proto veiklą su neįsitraukimu, veda prie proto ramybės ir tuo pačiu prie fizinės sveikatos.

Naujienlaiškio prenumerata 

Gaukite naujausią informaciją apie mūsų meditacijos, jogos ir terapinių grupių ar seminarų datas. Užsisakius naujienlaiškį gaunate teisę nemokamai 15 min konsultacijai. 

 
 
Start typing to see pages you are looking for.